W ciągu ostatnich lat świadomość opiekunów zwierząt bardzo się zmieniła. W chwili obecnej wielu z nich oczekuje naprawdę wysokich standardów opieki medycznej i często poszukują dla swoich podopiecznych jak najmniej inwazyjnych procedur diagnostycznych. Rozwój placówek weterynaryjnych w kierunku badań z wykorzystaniem sprzętu endoskopowego wydaje się zatem naturalnym krokiem, pozwalającym na świadczenie usług na najwyższym poziomie.
Endoskopia to bowiem wszechstronna i minimalnie inwazyjna procedura, która pozwala lekarzowi weterynarii zobrazować narządy wewnętrzne oraz uzyskać niezbędne informacje diagnostyczne. Dzięki endoskopii możliwa jest nie tylko ocena interesującego obszaru, ale także uzyskanie fragmentów tkanek (bioptatów) do oceny histopatologicznej. Sprzęt endoskopowy wykorzystać można także terapeutycznie w celu usunięcia ciał obcych, kamieni lub podczas wprowadzania sondy.
W medycynie weterynaryjnej najczęściej przeprowadza się badanie endoskopowe wnętrza układu pokarmowego oraz dróg oddechowych, ale sprzęt endoskopowy można wykorzystać do badania wielu innych układów.
Nie wszyscy lekarze zdają sobie jednak sprawę z obecnych możliwości zastosowania szczególnie endoskopii sztywnej! Tymczasem najnowsze optyki endoskopowe zawierają soczewki prętowe i oferują doskonałą transmisję światła. Charakteryzują się także świetną rozdzielczością i lepszym powiększeniem niż wcześniejsze modele. W ciągu ostatnich 20 lat nastąpił również bardzo duży postęp w procedurach diagnostycznych opartych na zastosowaniu optyków endoskopowych sztywnych!
Najważniejsze nowości to użycie tego typu sprzętu w
- torakoskopii
- urecystoskopii u samic
- artroskopii
- otoskopii,
- rynoskopii i
- kolposkopii
- Optyki endoskopowe sztywne mogą być użyte także do endoskopii zwierząt egzotycznych.
Rozszerzając zagadnienie wszechstronnych możliwości optyki endoskopowej, trzeba wspomnieć, że endoskop sztywny rewelacyjne obrazuje cewkę moczową oraz pęcherz moczowy samicy, co przydaje się podczas diagnostyki ektopii moczowodów, krwiomoczu oraz potencjalnych zmian nowotworowych. Jest także dobrym rozwiązaniem podczas procedur diagnostycznych związanych z patologiami wewnątrz klatki piersiowej i podczas badań artroskopowych. Dzięki zastosowaniu endoskopów sztywnych można wykonywać zabiegi na stawach łokciowych, biodrowych, kolanowych czy nadgarstku. Sprzęt endoskopowy umożliwia bardzo dobrą wizualizację większości struktur i przeprowadzenie różnego rodzaju zabiegów (np. usunięcia OCD).
Endoskop sztywny jest także odpowiedzią na potrzeby lekarzy zajmujących się rozrodem. Rozwój hodowli psów i coraz większe zapotrzebowanie na zabiegi sztucznej inseminacji u suk wymagają nowoczesnego podejścia. Kolposkopia pozwala zobrazować szyjkę macicy samicy w celu ustalenia przyczyn upławów,czy krwawień. Pozwala także na skuteczniejsze wykonanie zabiegu inseminacji.
Sprzęt endoskopowy to wspaniała inwestycja w rozwój gabinetów weterynaryjnych!