Blog

Endoskopia. Początek.

Medycyna weterynaryjna to prężnie rozwijająca się gałąź rynku medycznego. Jej postęp związany jest między innymi z rosnącymi wymaganiami opiekunów zwierząt. Endoskopia jest odpowiedzią na znaczący wzrost zapotrzebowania m.in. na małoinwazyjne procedury medyczne. Dziedzina ta będzie rozwijała się dzięki wzrostowi liczby zwierząt domowych oraz wyraźnemu podnoszeniu się nakładów finansowych przeznaczanych na ich utrzymanie.

Obecnie wyzwaniem jest jednak stosunkowo mała liczba lekarzy weterynarii rozwijających się w tej dziedzinie. Czy warto rozpocząć przygodę z endoskopią? Jaki sprzęt kupić na początku? Co wziąć pod uwagę opracowując strategię wprowadzenia nowej usługi do swojej praktyki?

Strategia wdrożenia endoskopii jako nowej usługi praktyki weterynaryjnej

Chcąc rozwijać działalność swojego zakładu leczniczego warto iść w kierunku badań endoskopowych. Przed zakupem należy jednak opracować strategię działania. Z marketingowego punktu widzenia istotne jest:

  • zapotrzebowanie na endoskopię w najbliższej okolicy,
  • dostępność sprzętu w innych pobliskich placówkach,
  • ilość badań wykonywanych w tygodniu,
  • najczęstszy gatunek pacjenta,
  • możliwości finansowe klientów.

Ważnym elementem skutecznego wprowadzenia nowej usługi jest także poinformowanie o jej istnieniu, jak największej liczby potencjalnych klientów. W tym celu warto publikować odpowiednie wpisy na stronie internetowej, fanpage`u oraz lecznicowym instagramie. Odpowiednio poprowadzona “kampania” w mediach społecznościowych powinna przynieść zainteresowanie.

Zakup sprzętu

Pierwszy krok polega na znalezieniu firmy zajmującej się dystrybucją sprzętu endoskopowego i uzyskanie niezbędnych porad podczas kompletowania sprzętu. Pierwszy endoskop powinien dawać możliwość wykonania podstawowych zabiegów: rynoskopii, otoskopii, czy laryngoskopii.

Zwykle zaleca się sięgnięcie po podstawowy zestaw składający się z endoskopu i źródła światła. Najczęściej wybierane są endoskopy 30 stopni o średnicy 2,7mm i długości 175mm. Jest to opcja dla mniejszych zwierząt towarzyszących. W przypadku większych zwierząt sięgnąć można po średnicę 4mm.

 

FireflyKolejnym etapem rozszerzającym usługi jest dodanie kamery, płaszcze oraz kleszczy: chwytające oraz biopsyjne. Uzupełnienie sprzętu endoskopowego zwiększy zakres świadczonych przez nas usług. Oferta gabinetu zostanie uzupełniona o możliwość usunięcia ciał obcych z przewodu pokarmowego lub ucha oraz opcję pobrania tkanek do badań histopatologicznych. Właściciele będą mogli także otrzymać pełną dokumentację zdjęciową z przeprowadzonego badania, co zwiększy ich zadowolenie oraz umożliwi ewentualne dalsze konsultacje ze specjalistami. Dobrze dobrany sprzęt to wygoda pracy i możliwość dalszego rozszerzania diagnostyki. Obraz video to idealna inwestycja dla placówek kształcących młodych lekarzy, przyjmujących stażystów i praktykantów.

Kalkulacje

Koszt niezbędnego sprzętu to około 2500 złotych. Zakładając wykonywanie 4 zabiegów tygodniowo w średniej cenie 150zł potrzeba jedynie 4 tygodni na zwrot kosztów zakupu endoskopu.

Rozszerzenie usług związane z inwestycją w kamerę oraz kleszcze biopsyjne to wydatek około 5000 złotych. Dzięki niemu zwiększamy jednak wachlarz usług i potencjalnie zaczynamy wykonywać więcej zabiegów w ciągu tygodnia. Przy założeniu, że będzie ich tylko 6 o średniej wartości 150 złotych, uzyskamy zwrot kosztów w ciągu niecałych 6 tygodni.

Szkolenia i umiejętności praktyczne

Problemem w wielu zakładach leczniczych jest dokonanie inwestycji w nowy sprzęt, ale brak jego codziennego użytkowania. Chcąc nabrać odpowiedniej pewności siebie, warto zainwestować w warsztaty, czy szkolenia, a następnie praktykować. Zdobycie umiejętności praktycznych pod nadzorem doświadczonych specjalistów może przyspieszyć proces nauki oraz wpłynąć na odczucia osoby chcącej zajmować się endoskopią. Kursy gwarantują bowiem możliwość obserwacji oraz ćwiczenia własnej techniki. W sieci dostępne są jednak także podręczniki i programy dotyczące endoskopii u małych zwierząt, z których można uczyć się samodzielnie.

Oprócz szkolenia lekarzy ważne jest także przeszkolenie personelu pomocniczego. Technicy muszą zostać dokładnie poinstruktowani w zakresie procedur medycznych oraz sposobu czyszczenia i przechowywania sprzętu endoskopowego.

Endoskopia to przygoda, którą warto zacząć już dziś!

 

 

 

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *